Poleć znajomym

Mule z winiakiem i białym winem

Jak zbierać punkty?

Autor: (18215 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pomarańcza i Imbir

Afrodyzjaki, wyraz pochodzący od Afrodyty, bogini miłości zrodzonej z morskiej piany. Na długiej liście afrodyzjaków pod literką "M" znajdziemy mule. W Ameryce Południowej zwą się one ostrygami ubogich. Wspaniale smakują w zupach oraz duszone lub króciutko pieczone. Na wybrzeżu Belgii serwowane są w naczyniach, w których się dusiły, z półmiskiem gorących frytek. Mule je się za pomocą dwóch jeszcze sczepionych ze sobą skorupek, używając ich niczym szczypczyków. Najlepiej spożywać je jak najświeższe. Omułki można bowiem przechowywać co najwyżej przez 4 dni. Na warsztatach w Makro przygotowałyśmy ekspresową przystawkę ze świeżych omułków. Smakowitą, soczystą i lekko drapiącą w gardło.

Składniki

 • mule
 • szalotki
 • czosnek
 • winiak
 • białe wino
 • natka pietruszki
 • 36% śmietana
 • papryczka chilli
 • sklarowane masło
 • masło

Sposób przygotowania

 1. Mule zalałyśmy lodowatą wodą. Wszystkie uchylone muszle, które nie zamknęły się po naciśnięciu, oraz te otwarte - wyrzuciłyśmy. Mule oczyściłyśmy z resztek glonów, zanieczyszczeń.

 2. Czosnek pokroiłyśmy w plasterki, szalotkę drobno posiekałyśmy, papryczkę chili pokroiłyśmy w kostkę, natkę posiekałyśmy.

 3. W garnku rozgrzałyśmy sklarowane masło, wsypałyśmy czosnek i szalotkę, przesmażyłyśmy, dodałyśmy mule i dolałyśmy winiak.

 4. Flambirowałyśmy. Dolałyśmy białe wino i gotowałyśmy przez kilka minut, dotąd, aż muszle się pootwierały.

 5. Dodałyśmy posiekaną natkę oraz śmietanę, masło i jeszcze przez kilka minut dusiłyśmy pod przykryciem. Te omułki, które nie otworzyły się podczas gotowania także musiałyśmy wyrzucić. Zawartość garnka przełożyłyśmy na talerze.

 6. ***

 7. W obecnych czasach najwięcej małż pochodzi z hodowli w podwodnych farmach. Taka hodowla nie ma już właściwie nic wspólnego z rybołówstwem. Ze statków wysiewa się bowiem młode muszle, by potem zbierać dojrzałe małże. Wysoko rozwinięta hodowla małż umożliwia stały dostęp do świeżych muli. I w przypadku hodowlanych omułków nie obowiązuje już zasada nakazująca, by mule spożywać tylko w tych miesiącach w nazwie których (m.in. w języku holenderskim i niemieckim) występuje litera "r". Zgodnie z tą regułą nie wolno było konsumować małż od czerwca do sierpnia z uwagi na zagrożenie zatruciem pokarmowym. Małże niehodowlane w tym bowiem okresie gromadzą w swych organizmach truciznę pochodzącą z czerwonych glonów.

 8. Olu, dziękuję za wspólne gotowanie. :-)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.