Poleć znajomym

Kiszone rydze

Jak zbierać punkty?

Autor: (18215 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pomarańcza i Imbir

...Ja tegoroczne zbiory zamarynowałam, ususzyłam, a także zakisiłam. Do kiszenia wspaniale nadają się rydze.

Składniki

  • rydze
  • cebule
  • sól
  • liście laurowe
  • ziele angielskie

Sposób przygotowania

  1. Grzyby dokładnie oczyściłam, odcięłam trzony i kapelusze ugotowałam 2-3 minuty w osolonym wrzątku. Odcedziłam, rozłożyłam je na ściereczce i poczekałam, aż ostygną.

  2. Cebule pokroiłam w plastry.

  3. Przygotowałam czyste, wyparzone naczynie kamionkowe (może być słój).

  4. Na spodzie ułożyłam warstwę cebuli, na niej warstwę kapeluszy, które posoliłam kilkoma szczyptami soli i rozłożyłam kolejne warstwy w ten sam sposób. Ostatnia musi być cebula. Należy ugnieść grzyby i cebule, by zmieścić kolejne. Gdzie niegdzie wrzuciłam kilka laurowych liści i kilka ziaren ziela angielskiego. Całość przykryłam talerzykiem i kamieniem. Talerzyk i kamień - wyparzone. Przez 3 tygodnie rydze kiszą się w temperaturze pokojowej. Po kilku dniach można je co prawda przenieść w chłodne miejsce (piwnica, spiżarnia). Gdyby po 2 pierwszych dniach nie powstał sok, to trzeba sporządzić solankę (na 1 l wody 30 g soli). Należy cały czas kontrolować, czy nie ma pleśni, jakby się pojawiła, to natychmiast trzeba się jej pozbyć. Po ukiszeniu przekładam kapelusze do słoików i przechowuję w lodówce. Gdy chcemy, by dłużej stały, to należy na wierzch każdego słoika wlać cienką warstwę oleju, który będzie je chronił przed pleśnią.

  5. * inspiracja - Leszek H.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.